آقازاده هاشمی و آزمون انقلاب اسلامی
آقازاده ای که با جیب پر، از کشور خارج می شود و بنا بر دلایلی مجبور می شود که بازگردد، اگر جرمی مرتکب شده باشد، آن جرم به مراتب بیشتر از جرم توده های فریب خورده ای است که پدرشان موقعیتی نداشته است تا از آن استفاده و یا سوء استفاده کنند.
به گزارش سیرنیوز؛ الگوهای تاریخی ما مشخص هستند. حرارت آتشی که دست عقیل را سوزاند نباید خاموش شود. امام علی (ع)، چهارده قرن پیش، تکلیف همه را روشن کردند. این نوع عدالت، خواست مردم است. مردمی که از سیره ی اولیا و انبیا آگاهند و می دانند که نوح نبی، با وجود آن که یکی از پیامبران الوالعزم بود، پسرش با بدان نشست و خاندان نبوتش گم شد. ما که خود از بندگان خطاکار خداوند هستیم!

محاکمه ی عادلانه ی آقازادگان، خواست مستضعفان همیشه آماده ای است که فشار اقتصادی هم بر دوش آنان است اما خم به ابرو نمی آورند و انقلاب را دوست دارند. خواست انسان های آزاده است و خواست کسانی است که پیرو راه مولای متقیان و عدالتگران هستند.

فائزه و مهدی هاشمی باید چون افراد عادی جامعه محاکمه شوند. بدون فشار از بالا و پایین و بدون لابی گری و نفوذِ با نفوذان.

متاسفانه رفتارها و سخنان دو پهلوی آقای هاشمی و مصاحبه های صریح برخی از اعضای خانواده ی ایشان با رسانه های ضد انقلاب، این گمانه را قوت می بخشد که گویا دست هایی در کار است تا روند دادرسی و بررسی پرونده ی فرزندان آقای هاشمی، تحت تاثیر مسائل پشت پرده و فشارهای صاحبان زر و زور قرار گیرد!

آقای هاشمی رفسنجانی از آغازین روزهای انتخابات ریاست جمهوری سال 1388 نامه ای نوشتند که روح دوستداران انقلاب را آزرد و زخمی ایجاد کرد که هنوز التیام نیافته است. در چنین شرایطی، مصاحبه ی همسر و دختر بزرگ ایشان با رسانه های اصحاب فتنه، چه توجیهی می تواند داشته باشد؟!

از نظر دستگاه قضایی، جرم یا بهتر است بگویم، جرم های، فائزه و مهدی، مشخص است. هر دو از حامیان جریان فتنه بودند و علاوه بر فتنه انگیزی، در زمینه های دیگر هم اتهاماتی به آنان وارد است. چه تفاوتی است بین فتنه انگیزی فرزندان یک مسئول و جرم فرزندان مردم عادی؟! باید تکرار کرد: آقازاده ای که با جیب پر از کشور خارج می شود و بنا بر دلایلی مجبور می شود که باز گردد، اگر جرمی مرتکب شود، آن جرم به مراتب بیشتر از جرم توده های فریب خورده ای است که پدرشان موقعیتی نداشته است تا از آن استفاده و یا سوء استفاده کنند!

تکاپوی خانواده هاشمی در رسانه های ضد انقلاب

همسر آقای هاشمی که پیش تر هم، فریب خوردگان را برای حضور در خیابان، تشویق کرده بودند و از آنان خواسته بودند در صورت رای نیاوردن میر حسین موسوی به خیابان بیایند، این بار دردنامه ای در سایت فتنه پرور کلمه منتشر کرده اند! این دردنامه و گفتگوهایی نظیر آن، چیزی نیست بجز فرار به جلو و هجمه علیه نهاد قضایی کشور. ایشان باید بدانند که رسانه های ضد انقلاب دلشان برای چنین نوشته ها و دردنامه هایی، لک زده است. باید بدانند که با این حرکات و با انتشار این نوع نوشته ها، به سابقه ی سی ساله ی همسر خود در نظام اسلامی، پشت می کنند.

ایشان، با زبانی شبه شاعرانه و چند پهلو، به انتخابات سال 84 پرداخته اند و زندانی شدن فرزنذان خود را با زندانی شدن همسر خود در زمان شاه مقایسه کرده اند!

به عبارت دیگر، ایشان خطاهای آشکار فرزندان خود را کاملا نادیده گرفته و تفاوتی میان زندانی شدن یک انسان انقلابی در زمان طاغوت با زندانی شدن دو مجرم در نظام اسلامی، قائل نیستند!

چنین رفتاری بجز هجمه علیه روند دادرسی و دستگاه قضایی، معنای دیگری ندارد؟

از سوی دیگر، فاطمه رفسنجانی، دختر بزرگ آقای هاشمی، در مصاحبه با سایت جرس گفته است: «تمام دزدان و جاسوسان را در کشور ول و رها کرده اند و مشکل این ها شده فقط آقای هاشمی و خانواده شان. که آن هم می دانید چرا؟ چون با مردم همراه شدند و حاضر نشدند که از ظلم تبعیت کنند»!

باید از خانواده ی آقای هاشمی پرسید؛ اگر واقعا به سخن خود ایمان دارید و مهدی و فائزه را بی گناه می دانید، پس چرا از دیگر زندانیان فتنه 88 دفاع نکردید؟ از فریب خوردگانی که از قضا، فاقد پدر و مادری سرشناس بودند! اگر هم آنان را گناه کار می دانید، چه تفاوتی میان آنان و مهدی و فائزه وجود دارد؟

خانواده آقای هاشمی، باید چون خانواده ی آقایان حسنی و خزئلی و دیگر بزرگان و دوستداران انقلاب، رفتار کنند. آنان خود در برابر فرزندان خطاکار شان ایستادند و منافع انقلاب را بر مهر پدری و مادری و نیز منافع شخصی ترجیح دادند.

خانواده ی آقای هاشمی به جای مصاحبه با رسانه های ضد انقلاب، باید از خود بپرسند که مهدی در انگلستان چه می کرد؟! چرا انگلیس؟! چرا استعمار پیر؟ مگر نه آن است که انگلیس دشمن قسم خورده ی این انقلاب است؟ چرا مهدی پس از خروج از کشور به انگلیس رفت؟ چرا به یونان نرفت؟ چرا به ژاپن یا کشوری دیگر نرفت؟ چرا به سرزمینی رفت که خاستگاه توطئه علیه ایران و منافع ملی ایران بوده و هست؟

پرونده ی فرزندان آقای هاشمی، آزمونی است برای نظام اسلامی و خوشبختانه تا همین لحظه، نظام از این آزمون سربلند بیرون آمده است.

همه در برابر قانون مساوی هستیم. سخنان دو پهلو و موضع گیری هایی باب طبع ضد انقلاب، هیچ کمکی به مجرمان نخواهد کرد.

 

باتلاق جنگ با سوریه مقابل چشمان ترکیه
دولتمردان ترکیه گویا از برافروخته شدن آتش جنگ بین آنکارا و دمشق چندان گریزان نیستند؛ با این حال، بروز مشکلاتی در داخل کشور شرایط را برای آنان سخت تر از گذشته کرده است.
به گزارش سیرنیوز؛ اوضاع مرزی ترکیه و سوریه از دوازدهم مهرماه تاکنون، بیش از گذشته به هم ریخته است. اگر تا پیش از این عبور گروه های مسلح مخالف نظام سوریه از ترکیه به داخل خاک سوریه و همچنین وارد شدن آوارگان سوری به ترکیه، مهمترین مساله مرزی دو کشور بود اینک تبادل آتش به این معادله افزوده شده است تا اوضاع را بیش از پیش پیچیده کند.

دولت ترکیه مدتهاست با حمایت آشکار از معارضان دولت "بشار اسد" رییس جمهوری سوریه، در صف نخست جبهه مخالفان نظام سوریه و در کنار عربستان سعودی، قطر، آمریکا و حتی رژیم صهیونیستی قرار گرفته است. بنابراین به نظر نمی رسد آنکارا مشکل خاصی برای ورود به جنگ سخت با سوریه داشته باشد.

این امر نیز به سیاست های اخیر ترکیه بر می گردد که با کنار گذاشتن نگاه "صفر با همسایگان" از یک سو به موضوع سوریه وارد شده است و از سوی دیگر، تنش هایی را با عراق بر سر موضوع انتقال نفت از اقلیم کردستان و همچنین بمباران مناطق کردنشین به بهانه مبارزه با اعضای حزب کارگران کردستان (پ. ک. ک) دارد.

دلیل این رویکرد نیز قصد دولت "رجب طیب اردوغان" نخست وزیر ترکیه، برای ورود به حوزه های جدید در جهان اسلام و کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس است که نمونه آخر آن را می توان در امضای هفته گذشته یادداشت تفاهم میان ترکیه و عمان برای افزایش همکاری در بخش های حمل و نقل، آموزش و پرورش، علوم ، فناوری، انرژی، کشاورزی و شیلات دانست. به این ترتیب، به گفته معاون اردوغان، حجم تجاری دو کشور از 271 میلیون دلار پیشین بیشتر خواهد شد.

نمونه دیگری از تمایل آنکارا برای ورود به حوزه کشورهای عربی- اسلامی را می توان در اعطای وام یک میلیارد دلاری به قاهره دید.

اردوغان که سیاست های خود را به پشتوانه ریشه های اسلامگرایانه حزب عدالت و توسعه و در نتیجه، استقبال مردم از رویکردهای دینمدارانه این حزب طی سال های گذشته دنبال می کند، در مورد سوریه به همنوایی با کشورهای مطرح عربی مانند قطر و عربستان سعودی دست زده است تا به این ترتیب، میخ خود را نیز در حوزه خلیج فارس سفت تر بکوبد.

در این میان، اردوغان برای پیشبرد سیاست های خود تا آنجا پیش رفته که با گذشت 80 سال از تاریخ آخرین مداخله ترکیه در یک جنگ، در آستانه نبردی سخت قرار گرفته است؛ غافل از اینکه بروز چنین جنگی در وهله نخست هزینه های جانی و مالی زیادی را به آنکارا تحمیل خواهد کرد و این کشور را از جایگاه یک کشور رو به رشد و موفق در منطقه به سطحی بسیار پایین تر و حتی نیازمند کمک تنزل خواهد داد.

** موانع به راه افتادن جنگ میان ترکیه و سوریه

گرچه لایحه پیشنهادی دولت به مجلس ترکیه سیزدهم مهرماه آن هم در نشستی غیرعلنی با 320 رای موافق در برابر 129 رای مخالف تصویب شد اما دولت اردوغان از مدتها پیش نشان داده بود متمایل به ورود به این عرصه است؛ به طوری که تهیه لایحه مربوط به اعزام نیروی نظامی به خارج از مرزها از روزها قبل در دستور کار آن قرار داشت.

بر اساس قانون، انجام عملیات برون مرزی فقط با اجازه مجلس صورت می گیرد.

البته نهاد نخست وزیری ترکیه چهارشنبه شب یعنی یک روز پیش از تصویب این لایحه از سوی نمایندگان، در اطلاعیه ای اعلام کرد ارتش این کشور نقاطی در خاک سوریه را مورد هدف آتش توپخانه قرار داد.

این امر به منزله اقدام پیش از تصویب مجلس و مخالف قانون است.

مردم و احزاب سیاسی مخالف ترکیه مانند "صلح و دمکراسی" و "جمهوریخواه خلق" نیز با توجه به همین علائم جنگ طلبی اردوغان است که طی روزهای گذشته بارها به برپایی تظاهرات اقدام کرده اند.

تظاهرکنندگان پلاکاردهایی با مضمون "جنگ، نه"، "ما سربازان امپریالیسم نمی شویم"، "ما سیاست های جنگ طلبانه حزب عدالت و توسعه را متوقف می سازیم"، " جنگ نه، صلح آری"، "آمریکای قاتل، از خاورمیانه گم شو"، "درگیری نه، مذاکره آری؛ جنگ راه حل نیست" و... را در دست داشتند.

شعارهایی مانند "سکوت نکن، فریاد بزن جنگ نه"، "این مردم در مقابل تو خم نمی شود"، "ما سرباز امپریالیسم نمی شویم"، "دولت استعفا کند"، "حزب عدالت و توسعه همدست آمریکای قاتل" و... نیز در این میان بارها شنیده شد و تحصن هایی روبروی مجلس شکل گرفت.

پانزدهم مهرماه نیز دهها هزار تن از علویان ترکیه به دعوت فدراسیون و انجمن علویان ترکیه از سراسر این کشور به شهر آنکارا رفتند و با گروهی از هواداران سازمان ها و انجمن های ضد جنگ و همچنین احزاب سیاسی مخالف تظاهرات کردند.

گرچه این تظاهرات با عنوان 'تساوی حقوق شهروندی' در حقیقت اعتراضی به سیاست های خصمانه اخیر دولت اردوغان نسبت به علویان و اعمال محدودیت هایی برای 25 تا 40 درصد جمعیت این کشور بود، اما اقدام های دولت در حمایت از مخالفان مسلح سوری سمت و سوی دیگری به تظاهرات داد.

آنان که به گفته رسانه های ترکیه بیش از 150 هزار نفر بودند، با شعار 'مردم سوریه برادر ما هستند، جنگ نمی خواهیم' ، 'سرباز آمریکا نخواهیم شد' و 'آمریکا قاتل است حزب حاکم ترکیه همکار آمریکاست' سیاست های جنگ طلبانه علیه سوریه را محکوم کردند.

'صلاح الدین اوزال' رییس فدراسیون علویان ترکیه طی سخنانی در جمع معترضان گفت: ابرهای سیاه بر روی ترکیه دیده می شود ، محافلی که در هوس پادشاهی ( احیای امپراتوری عثمانی) هستند نوکری امپریالیسم در خاورمیانه را بر عهده گرفته اند ولی روزی تاوان آن را خواهند پرداخت.

پانزدهم مهرماه پایگاه خبری 'سون دقیقه' به نقل از 'محرم اینجه' سخنگوی فراکسیون حزب جمهوریخواه خلق در مجلس، نوشت: دولت اردوغان در مقابل سوریه قدرت نمایی می کند ولی در زمان کشته شدن 9 شهروند ترکیه توسط عناصر اسرائیل در کشتی کمک رسانی 'مرمره آبی' چنین واکنشی را از خود نشان نداد.

این سیاستمدار ترکیه از دولت اردوغان پرسید: زمانی که آمریکایی ها در شمال عراق سر نظامیان ترکیه را داخل کیسه کردند چرا چنین واکنش تندی را نشان ندادید؟

به نوشته شانزدهم مهرماه پایگاه خبری "ملیت"، خانم 'گلتن کشاناک' از رهبران حزب صلح و دموکراسی و نماینده این حزب در مجلس، گفت: مطمئن باشید مجوز مجلس برای جنگ افروزی منطقه ای و ایجاد بهانه برای حمله به کردهای سوریه است.

وی با تاکید بر اینکه "هوس حزب حاکم عدالت و توسعه برای احیای امپراطوری عثمانی اشتباه است"، افزود: من لازم می دانم به آنکارا هشدار دهم اگر از مرز سوریه عبور کرده و کوچک ترین عملیات نظامی در شمال سوریه انجام شود، همه ما ( نمایندگان حزب صلح و دمکراسی) در برابر تانک ها می ایستیم.

از سوی دیگر، در شرایطی که بیستم مهرماه مجلس ترکیه، لایحه دولت را برای انجام عملیات در شمال عراق به مدت یک سال دیگر تمدید کرد تا به تنش های خود با همسایه جنوبی ادامه دهد، صدای انتقاد 'احمد ترک ' نماینده استان "ماردین" در مجلس و عضو حزب صلح و دموکراسی، بلند شد.

وی افزود: سیاست 'صفر شدن مشکلات با همسایگان' که توسط 'احمد داوداوغلو' وزیر امورخارجه ترکیه، عنوان شده بود با شکست روبرو شده است و این سیاست تنها توانست تعداد دوستان و همسایگان ترکیه را به صفر برساند.

ترک تاکید کرد "روابط ترکیه با عراق، سوریه و ایران تیره شده است و مقامات حزب حاکم عدالت و توسعه فقط به منافع حزبی و انتخاباتی خود می اندیشند".

** ترکیه و معادلات منطقه ای

در چنین شرایطی، آنکارا میزبانی تعدادی از مقام های بلندپایه کشورهای دیگر را برعهده گرفته است که بی شک سوریه یکی از مهمترین بحث های مطرح در این دیدارها خواهد بود.

بیستم مهرماه، 'جانت ناپولیتانو' وزیر امنیت داخلی آمریکا که در راس هیات بلندپایه ای به ترکیه سفر کرده است، مقام های بلندپایه این کشور دیدار کرد.

این در حالی است که "اخضر ابراهیمی" نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب در امور سوریه، نیز قرار است بیست و دوم مهرماه با مقام های ترک دیدار کند.

همچنین بیست و یکم مهرماه وزیر امورخارجه آلمان طی اطلاعیه ای اعلام کرد پس از سفر سه روزه به چین، به آنکارا می رود.

وی افزود: سفر به ترکیه با هدف اعلام همبستگی و مشارکت با آنکارا به عنوان همتای آلمان در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) و همچنین دعوت از دولت این کشور به خویشتنداری و انجام تلاش های لازم برای کاهش تنش ها با سوریه انجام خواهد شد.

در اطلاعیه وزیر امور خارجه آلمان همچنین با اشاره به افزایش تنش های مرزی بین دو کشور ترکیه و سوریه آمده است: هیچکس نباید در دام اقدامات تحریک آمیز بیافتد بلکه باید تلاش ها برای کاهش تنش و حل بحران از راه های دیپلماتیک در دستور کار قرار گیرد.

از سوی دیگر، اقدام آنکارا برای مجبور کردن یک هواپیمای مسافربری سوریه به فرود و توقیف کالاهای موجود در آن، موضوع دیگری بود که در این اطلاعیه به آن اشاره شده است.

این هواپیما نوزدهم مهرماه با داشتن 35 مسافر از مسکو عازم دمشق بود که جنگنده های ترکیه آن را به فرود در فرودگاه آنکارا مجبورکردند و پس از 9 ساعت بازرسی، برخی محموله ها را توقیف کرده و به هواپیما اجازه پرواز دوباره دادند.

قطعا این موضوع بر سفر بیست و چهارم مهرماه "ولادیمیر پوتین" رییس جمهوری روسیه، به آنکارا تاثیر خواهد داشت.

به عبارت دیگر، در حالی که ترکیه به همراه برخی کشورهای عربی، آمریکا و اروپا در جبهه مخالفان سوریه قرار داشته و روسیه به همراه چین و تعدادی دیگر از کشورهای منطقه خواهان بهره گیری از راه های مسالمت آمیز و تعیین سرنوشت توسط مردم سوریه بدون دخالت طرف های خارجی هستند، موضوع حملات مرزی اخیر و همچنین هواپیمای توقیف شده به عاملی برای عمیق شدن شکاف ها میان دو جبهه بدل شده است.

در این میان، برخی کشورهای درگیر در موضوع سوریه همچون عربستان و قطر از به میان کشیده شدن پای ترکیه به موضوع و حتی برافروختن جنگی که منافع این کشور رو به رشد منطقه را در خطر اندازد، رویگردان نیستند.

کشوری مانند آمریکا هم به عنوان بزرگ ترین حامی رژیم صهیونیستی از چهره صهیونیسم ستیزی برخی رهبران ترک و انتقادهای آنان از این نوزاد نامشروع ناراضی است و مدت ها به دنبال راهی برای مخدوش کردن پرچمداری ترک ها در مبارزه با غاصبان قدس بوده اند.

روشن است تمام این شرایط در کنار زیاده طلبی های دولتمردان ترکیه برای مطرح کردن خود در منطقه خاورمیانه و جهان اسلام دلیلی شده است تا روز به روز آنکارا در ورطه باتلاقی سقوط کند که گرچه ظاهر آن ممکن است به ضرر دمشق تمام شود اما در نهایت، ترکیه را از مسیر ثبات گذشته و راه رو به رشد این کشور در منطقه باز خواهد داشت؛ معادله ای که فقط به نفع دیگر رقبای منطقه ای ترکیه و همچنین رژیم صهیونیستی تمام خواهد شد.

گزارش از: مریم مسعود

 

ملت ایران در عرصه نبرد بزرگ اراده‌ها قرار دارد/نقش تعیین کننده بصیرت،‌ وحدت مردم و اتحاد مسئولان

خبرگزاری فارس: رهبر معظم انقلاب تأکید کردند: ملت ایران امروز در یک عرصه رویارویی بزرگ جنگ اراده‌ها با دشمنان پیشرفت کشور قرار دارد و آنچه که در این نبرد اراده‌ها تعیین کننده خواهد بود، اراده مستحکم و غفلت نکردن از کید دشمن است.

خبرگزاری فارس: ملت ایران در عرصه نبرد بزرگ اراده‌ها قرار دارد/نقش تعیین کننده بصیرت،‌ وحدت مردم و اتحاد مسئولان

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی مقام معظم رهبری، حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی در چهارمین روز از سفر به استان خراسان شمالی امروز(شنبه) با حضور در شهرستان دارالقرآن، اسفراین، در جمع ده‌ها هزار نفر از مردم این شهر که ساعت‌ها در ورزشگاه تختی در انتظار ایشان بودند، حضور یافتند.

رهبر انقلاب اسلامی در جمع مردم اسفراین ضمن اشاره به راه‌های حفظ و تقویت شور و نشاط و سرزندگی در کشور برای ادامه مسیر پیشرفت، به تبیین دو شاخص مهم پیشرفت یعنی "اعتماد به نفس ملی" و "عدالت" پرداختند و تأکید کردند: ملت ایران امروز با احساس قدرت و توانایی، در یک عرصه رویارویی بزرگ جنگ اراده ها با دشمنان پیشرفت کشور، قرار دارد و آنچه در این نبرد اراده ها تعیین کننده خواهد بود، حفظ عزم و اراده مستحکم، بصیرت و روشن بینی، وحدت مردم و اتحاد کلمه  مسئولان، وظیفه شناسی آحاد مردم، و مغرور نشدن و غفلت نکردن از کید دشمن است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای درخصوص شور و نشاط و سرزندگی ملت بعنوان زمینه مهم پیشرفت، خاطرنشان کردند: این سرمایه بزرگ را باید حفظ کرد و نگذاشت عوامل گوناگون آن را تضعیف کنند و یا از بین ببرند.

ایشان هدف اصلی امپراتوری خبری غرب را القای یأس و ناامیدی در میان مردم بویژه جوانان دانستند و افزودند: بدخواهان ملت ایران به خوبی می‌دانند شور و نشاط و سرزندگی موجب حرکت و کار و تلاش می‌شود، بنابراین بدنبال خاموش کردن این شعله فروزان و زمینه‌سازی برای روحیه خمودگی و در نهایت ایجاد عقب ماندگی در کشور هستند.

رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: بزرگداشت سرداران و رزمندگان شهید دفاع مقدس که در سخت ترین عرصه ها وارد میدان شدند، یکی از مواردی است که می‌تواند شور و نشاط نسل جوان کنونی را دو چندان کند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در مقوله "شور و نشاط و سرزندگی" جوانان، به موضوع مواد مخدر هم اشاره کردند و گفتند: باندهای مرموز بین المللی با توزیع مواد مخدر در کشور بدنبال تحمیل حالت تخدیرشدگی در جوانان هستند که در کنار مسؤولیت دستگاه‌های مسؤول، روحیه نشاط جوانان، موثرترین و مستحکم ترین عامل برای مقابله با این خطر بزرگ است.

ایشان در ادامه، به موضوع پیشرفت و متوقف نشدن حرکت رو به جلو اشاره کردند و افزودند: پیشرفت حد و مرزی ندارد و باید آنقدر ادامه پیدا کند تا ملت ایران در جهات گوناگون الگو شود.

رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر این که رسیدن به این هدف، ممکن و شدنی است، خاطرنشان کردند: دشمن همواره به دنبال تلقین روحیه نگاه تحقیرآمیز به خود و دنباله‌روی از غرب است، در حالیکه تاریخ ملت ایران نشان می‌دهد این ملت، در دوره هایی، در عرصه های مختلف پیشرو بوده است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: با همت جوانان، رسیدن مجدد به آن جایگاه، قطعا امکان پذیر است و همانگونه که قبلا خطاب به جوانان دانشگاهی و نخبه تأکید کردم، ایران باید با تلاش و پشتکار جوانان به جایگاهی برسد که هر فردی که بدنبال تازه های علمی است، مجبور باشد زبان فارسی را فرا بگیرد.

ایشان تأکید کردند: جوانان و نخبگان علمی، سیاسی و فرهنگی، این آینده را آینده ای قطعی و حتمی بدانند و برای رسیدن به آن برنامه ریزی و کار و تلاش کنند.

رهبر انقلاب اسلامی بعد از بیان پیشرفت مورد نظر برای نظام اسلامی، به تبیین شاخص ها و همچنین بررسی میزان پیشرفت کشور بر اساس این شاخص ها پرداختند.

عزت ملی و اعتماد به نفس ملی، اولین شاخصی بود که حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به آن اشاره و خاطرنشان کردند: با در نظر گرفتن این شاخص، ملت ایران پیشرفت زیادی کرده است و اگر امروز مسئولان کشور در عرصه های بین المللی، با اعتماد به نفس کامل سخن می‌گویند، ناشی از اعتماد به نفس ملت است.

ایشان تأکید کردند: این اعتماد به نفس ملی، به برکت اسلام بوجود آمده است و به هر میزان که عمل به اسلام و احکام آن بیشتر باشد، اعتماد به نفس ملی افزایش خواهد یافت.

رهبر انقلاب اسلامی، عدالت را یکی دیگر از شاخص های پیشرفت دانستند و افزودند: در منطق اسلام، پیشرفت بدون عدالت، پیشرفت واقعی نیست.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای پیشرفت‌های مادی در غرب از جمله آمریکا را ظاهری و غیرواقعی خواندند و تأکید کردند: چنین پیشرفت‌های ظاهری که در کنار آن فاصله های طبقاتی وجود دارد ناشی از اداره کشور با منطق سرمایه‌داری و لیبرال ـ دموکراسی غربی است.

ایشان در خصوص وضعیت عدالت، به پیشرفت های کشور در توزیع منابع عمومی، ساخت زیرساخت ها از جمله جاده ها و بزرگراه ها، گسترش تحصیل علم، و ایجاد شرایط نسبتاً برابر برای بروز و ظهور نخبگان در مناطق مختلف اشاره کردند و افزودند: اگر شرایط کشور را با این شاخص بسنجیم، نسبت به قبل از انقلاب و یا بسیاری از کشورها پیشرفت کرده ایم اما اگر شرایط، با ایده‌آل اسلام مقایسه شود، عدالت موجود، تا نقطه مطلوب، فاصله زیادی دارد.

رهبر انقلاب اسلامی در جمع بندی این بخش از سخنان خود خاطرنشان کردند: ملت ایران اکنون در یک عرصه بزرگ رویارویی و نبرد اراده ها قرار گرفته است که در این عرصه، با وجود موانع متعدد طبیعی و تحمیلی، به هیچ وجه احساس ضعف و ناتوانی نمی‌کند و افق خود را برای رسیدن به پیشرفت های بیشتر، روشن، جذاب و شیوا می بیند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در خصوص عوامل تعیین کننده در جنگ اراده ها افزودند: عزم و اراده، بصیرت و روشن بینی، وحدت و وظیفه‌شناسی آحاد مردم، و اتحاد کلمه مسئولان و همکاری دستگاه‌ها، عناصری هستند که می‌توانند ملت ایران را به جایگاه شایسته پیشرفت خود برسانند.

ایشان با اشاره به برنامه ریزی و تلاش گسترده بدخواهان برای جلوگیری از ادامه پیشرفت ملت ایران، تأکید کردند: همانگونه که توطئه های دشمنان از ابتدای انقلاب اسلامی تاکنون ناکام ماندند، در این مقطع نیز همه مکرها و کیدهای آنها به شکست خواهد انجامید.

رهبر انقلاب اسلامی 33 سال ناکامی معارضان نظام اسلامی برای به زانو درآوردن ملت ایران را نشان دهنده قوّت روزافزون این نظام و ملت دانستند و خاطرنشان کردند: البته این موضوع نباید موجب غرور شود و ما را از مکر و حیله دشمن غافل کند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خطاب به مسئولان گفتند: قوی باشید اما دشمن را ضعیف نپندارید و از او غافل نشوید زیرا دشمن از راه‌های گوناگون وارد می‌شود و باید هوشیار بود.

ایشان همچنین با اشاره به رتبه نخست مردم اسفراین در کشور در میزان مشارکت در انتخابات خاطرنشان کردند: این احساس وظیفه نسبت به آینده کشور و مدیریت آن نشان دهنده آگاهی و بصیرت مردم این منطقه و روحیه بسیار ارزشمندی است که باید در سراسر کشور حفظ و تقویت شود.

رهبر انقلاب اسلامی افزودند: البته بنده در روزهای آینده مطالبی را در خصوص انتخابات ریاست جمهوری بیان خواهم کرد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای گسترش روحیه مصرف کالاهای داخلی را یکی دیگر از نیازهای ضروری کشور برشمردند و تأکید کردند: ترجیح نشان‌ها و کالاهای خارجی بر تولیدات داخلی، روش و روحیه نادرستی است، زیرا حمایت واقعی از تولید ملی در گرو گسترش روحیه مصرف کالاهای داخلی است.

ایشان افزودند: اگر از تولید ملی حمایت شود، بسیاری از مشکلات اقتصادی همچون بیکاری و تورم برطرف خواهد شد.

رهبر انقلاب اسلامی در بخش دیگری از بیاناتشان، ضمن ابراز خرسندی فراوان از سفر به شهرستان کهن اسفراین، به سابقه برجسته علمی، فرهنگی و تاریخی این شهر و همچنین شهرت آن به «دارالقرآن» اشاره کردند و افزودند: شهر اسفراین با چنین سابقه‌ای و با استعدادهای طبیعی و انسانی خود می‌تواند بار دیگر خاستگاه بزرگان و اندیشمندانی باشد که کشور به آنها افتخار کند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با یادآوری ظرفیت های کشاورزی، دامداری و صنعتی اسفراین خاطرنشان کردند: البته در این شهر مشکلاتی هم موجود است که باید با همت مسئولان برطرف شود و یکی از اهداف این سفر نیز همین موضوع است.

پیش از سخنان رهبر معظم انقلاب اسلامی، حجت‌الاسلام والمسلمین محمدیان امام جمعه اسفراین ضمن خوشامدگویی، گزارشی از وضعیت اقتصادی و فرهنگی و برخی مشکلات این شهرستان ارائه کرد.

 

خانواده شهدای خراسان‌شمالی با رهبر انقلاب دیدار می‌کنند

خبرگزاری فارس: امروز در چهارمین روز از حضور رهبر معظم انقلاب در خراسان‌شمالی، 7 هزار خانواده شهدا و ایثارگران این استان با رهبر فرزانه انقلاب دیدار می‌کنند.

خبرگزاری فارس: خانواده شهدای خراسان‌شمالی با رهبر انقلاب دیدار می‌کنند

به گزارش خبرگزاری فارس از بجنورد، این دیدار برای عصر امروز در مصلای امام خمینی تدارک دیده شده است.

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران خراسان شمالی در این زمینه اظهار کرد: در این دیدار پدر و مادر و فرزندان شهدا و همچنین جانبازان بالای 25 درصد حضور دارند.

حسن براتی‌زاده تصریح کرد: خانواده ایثارگران خراسان شمالی بی‌صبرانه منتظر دیدار مقام معظم رهبری هستند.

وی اظهار کرد: در این دیدار رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران کشور و همچنین مشاور ایشان در امور استان‌ها نیز حضور دارند.

رهبر معظم انقلاب از روز چهارشنبه به خراسان شمالی سفر کرده است.

 

تحقق منویات رهبری برای توسعه گردشگری مشارکت دستگاه‌ها را می‌طلبد

خبرگزاری فارس: مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی تاکید کرد: تحقق منویات رهبری برای توسعه گردشگری این استان مشارکت تمام دستگاه‌ها را می‌طلبد.

خبرگزاری فارس: تحقق منویات رهبری برای توسعه گردشگری مشارکت دستگاه‌ها را می‌طلبد

علی کاظمی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در بجنورد اظهار کرد: معظم له در طلیعه رهنمودهای مهم خویش در جمع مردم مرکز خراسان شمالی به ظرفیت‌های گردشگری این استان و ضرورت استفاده هرچه بیشتر از این مواهب تاکید داشتند.

وی افزود: رهنمود رهبر معظم انقلاب در بحث پرداختن به گردشگری استان با اولویت خدمات‌دهی به زائران نشان از دقت نظر معظم له به وضعیت این استان دارد.

کاظمی تصریح کرد: در بحث گردشگری نکته‌های بسیار مهمی بود که این اداره کل برای تحقق آن اهتمام ویژه‌ای خواهد داشت.

وی با بیان اینکه عبور میلیون‌ها مسافر از خراسان شمالی مورد عنایت رهبر معظم انقلاب بود، گفت: به همین منظور باید علاوه بر میراث فرهنگی، دستگاه‌های مرتبط نیز پای کار آمده و برای تحقق این خواست رهبری تلاش کنند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی با بیان اینکه برای معرفی خراسان شمالی دستگاه‌های فرهنگی و اطلاع‌رسانی از جمله صدا و سیما و رسانه‌ها بیشتر ورود کنند، افزود: بی‌تردید رهنمودهای رهبری چراغ راه مسئولان حوزه گردشگری خواهد بود و از تمام ظرفیت‌ها برای معرفی استان و استفاده از پتانسیل‌های این بخش استفاده خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: تحقق این برنامه علاوه بر اشتغال‌زایی، سبب افزایش سطح درآمد مردم این استان خواهد شد.

به گفته کاظمی، علاوه بر این بسته‌های تبلیغاتی و همچنین بهره‌گیری از شبکه‌های جهانی مثل جام جم در برنامه کاری این اداره‌کل قرار دارد.

به گزارش فارس، خراسان شمالی در مسیر مشهد مقدس به عنوان قطب زیارتی شرق کشور و قطب سیاحتی شمال قرار دارد.